Jak naturalnie rozjaśnić włosy?

Jak naturalnie rozjaśnić włosy?

Rozjaśnianie włosów to jeden z tych zabiegów, który wzbudza dużo emocji. Tak pożądany przez wiele osób naturalny blond występuje w naturze relatywnie rzadko – najczęściej spotyka się ten kolor włosów u mieszkańców północnej i środkowej Europy – a fakt, że ktoś urodził się z jasnymi włosami nie gwarantuje, że nie ściemnieją one z czasem. Ocenia się, że w populacji ludzkiej na całym świecie występuje ok. 26.3% osób z różnymi odmianami jasnych włosów. Jasna barwa związana jest z niewielką zawartością melaniny.

Uważaj na wodę utlenioną!

Kto więc pożąda mieć włosy blond, ten ucieka się do rozmaitych zabiegów, które nie zawsze są dla włosów bezpieczne. Nasze mamy z upodobaniem tleniły włosy same w w domu przy użyciu wody utlenionej, czyli nadtlenku wodoru.

Ten popularny specyfik uznawany jest za metodę bezpieczniejszą, niż stosowanie dostępnych w drogeriach produktów rozjaśniających, ale mimo wszystko jest to metoda dla włosów szkodliwa – zwłaszcza, kiedy sięgamy po wodę utlenioną nieumiejętnie albo bez opamiętania. Włosy stają się kruche, łamliwe, przesuszone i bardzo wrażliwe. Wyglądają jak siano, są pozbawione blasku i bardzo trudno je ułożyć.

Fryzjerzy także używają wody utlenionej różnej wartości procentowej – 3%, 6%, 9% lub 12% –  ale w połączeniu z amoniakiem, co sprawia, że kwasowość produktu jest zobojętniona i zabieg taki niszczy włosy nieco mniej. Ale wciąż niszczy… Warto pamiętać, że aby z brunetki albo szatynki stać się blondynką, trzeba najpierw poddać włosy dekoloryzacji, a dopiero potem zafarbować je wymarzony kolor – to dwa bardzo agresywne zabiegi!

Alternatywą dla tak agresywnych sposobów jest naturalne rozjaśnianie włosów przy użyciu rumianku, cytryny, cynamonu i miodu. Rozjaśnianie włosów domowymi sposobami nie daje może tak szybkich i spektakularnych efektów, ale jest najmniej inwazyjne ze wszystkich. Powiedzmy też od razu: jest przeznaczone dla osób, które z natury mają już dość jasne włosy. 

Płukanie włosów rumiankiem

Napar z rumianku pospolitego (albo rumianku rzymskiego) zastosowany na włosy widocznie je rozjaśnia i nadaje im złotych refleksów. Nie szkodzi ani włosom, ani skórze głowy – ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Płukankę z rumianku mogą stosować osoby o włosach średnio blond i jaśniejszych. Jak przygotować napar?

Do dużego kubka (około 0,5 l) lub miski wkładamy dwie torebki ziół (lub dwie solidne łyżki suszu) i zalewamy wrzątkiem. Warto dodać do mieszanki 2 łyżeczki płynnego miodu,  co przyczyni się do intensyfikacji efektu rozjaśniającego. Pamiętajmy jednak, że i rumianek, i miód są silnymi alergenami i zanim nałożymy taką miksturę na głowę, trzeba wcześniej wykonać próbę.

Można zrobić to w taki sam sposób w jaki testuje się farby do włosów: przygotować malutką próbkę i nałożyć na skórę za uchem. Jeśli po upływie 24 godzin nie nastąpi reakcja alergiczna, możemy przystąpić do rozjaśniania włosów rumiankiem i miodem. 

Płukankę można także przelać do buteleczki z atomizerem i od czadu do czasu spryskiwać nią włosy, zwłaszcza kiedy jesteśmy na słońcu. 

Jak rozjaśnić włosy cytryną

Sok z cytryny najlepiej sprawdzi się w przypadku włosów w kolorze ciemnego blondu lub jasnego brązu. Nie używamy samego soku, bo mógłby podrażnić skórę głowy, ale łączymy go z wodą w proporcjach: sok z jednej cytryny plus sześć łyżek letniej wody.

Płyn przelewamy do butelki z atomizerem i rozpylamy na suchych, świeżo umytych włosach, po czym zawijamy je w ręcznik. Po upływie ok. 30 minut spłukujemy miksturę letnią wodą. Inny sposób to wtarcie płynu w suche włosy i trzymanie mieszanki na głowie przez kilka godzin. Taki zabieg może jednak przesuszyć i podrażnić skórę głowy. 

Zabieg rozjaśniania włosów cytryną, podobnie jak rozjaśnianie włosów rumiankiem, stosujemy wielokrotnie aż do czasu uzyskania pożądanego efektu. Do soku z cytryny także można dodać miodu. 

Rozjaśnianie włosów miodem

Miód pojawia się jako składnik dodatkowy w obu wymienionych wyżej płukankach do włosów. Można także przygotować miksturę z miodu, wody i oliwy z oliwek: dwie łyżki miodu mieszamy z 3 łyżkami oliwy i 1/2 szklanki wody, a następnie odstawiamy specyfik na godzinę. Potem nakładamy na całą długość włosów i trzymamy ją na nich przez 20 minut. Kuracja taka powoli i stopniowo rozjaśnia włosy, a przy okazji doskonale je odżywia. 

Rozjaśnianie włosów domowymi sposobami przy użyciu naturalnych składników to nie tylko piękne efekty wizualne, ale i gwarancja, że włosy będą silne, zdrowe i pełne blasku. Jak łatwo zauważyć, każdy naturalny rozjaśniacz do włosów to kompilacja składników odżywczych, które doskonale wpływają także na skórę. Miód, oliwa, napar z rumianku czy sok z cytryny pojawiają się też w wielu innych przepisach na kosmetyki domowej roboty.

Korzystajmy z ich dobrodziejstwa, pamiętając zawsze, żeby przed zastosowaniem mikstury zrobić próbę alergiczną. Co ważne, takie owocowe-ziołowe płukanki pomagają pozbyć się żółtego odcienia włosów, jeśli przedobrzyliśmy z farbowaniem włosów przy użyciu silnych środków chemicznych, a ich naturalnym sprzymierzeńcem (nie wrogiem!) jest słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *