Czym jest Zero Waste? – ekologiczne podejście do świata

Czym jest Zero Waste? – ekologiczne podejście do świata

Zero Waste – co to oznacza?

Zero Waste, w dokładnym tłumaczeniu oznacza nic innego, jak zero odpadów. Termin ten na dobre zagościł w języku polskim i stosowany jest zamiennie z ograniczeniem produkcji odpadów czy marnotrawstwa. Jego głównym celem jest świadoma konsumpcja, której efektem jest pełne wykorzystywanie produktów, jeśli to możliwe – ich ponowne używanie oraz recykling.

Zero Waste to ruch ekologiczny, który zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Co ciekawe, pomysłodawczyni takiego podejścia do życia – Bea Johnson, rocznie ze swoją rodziną wytwarza jeden słoik śmieci! Taki wynik zdecydowanie robi wrażenie, co nie zmienia faktu, że eliminowanie plastikowych opakowań, wybór szklanych czy papierowych alternatyw jest często ograniczony. Pamiętajmy jednak, że już drobna zmiana własnych przyzwyczajeń, jest dużym krokiem w kierunku świadomego podejścia do ochrony środowiska, a tym samym naszego zdrowia!

Zero Waste – zasady, którymi warto się kierować w życiu codziennym

Życie Zero Waste na początku zgłębiania tematu może wydawać się trudne, skomplikowane i związane z szeregiem wyrzeczeń. Naszą przygodę z życiem według tych reguł rozpocznijmy od świadomych i rozsądnych zakupów. Nie trzeba mówić, ile razy zdarzyło nam się, pod wpływem impulsu, kupić niepotrzebną ozdobę, dekorację świąteczną czy inny przedmiot, który po paru użyciach wylądował na śmietniku. Analogicznie można tę sytuację odnieść do zakupów spożywczych. Zbyt duże zakupy, ogromne zapasy i przeterminowane produkty to bolączka wielu domów. Z bólem serca wyrzucamy nienapoczęte jogurty, czy zeschnięte owoce, jednak stale popełniamy ten sam błąd.

Zero Waste zakłada racjonalne zakupy, które dostosowujemy do naszych realnych potrzeb. Tak samo, dokonując wyboru produktów spożywczych, sięgajmy po opakowania wykonane z surowców, które łatwo poddają się recyclingowi: papier czy szkło. Szklane butelki po wodzie możemy wykorzystać jako flakony, a słoiki wykorzystać do naszych kolejnych przetworów. Jeśli możemy zakupić produkt bez opakowania, wybierzmy ten wariant. Co ważne także z perspektywy naszego budżetu, suche produkty, orzechy czy słodycze bez plastikowych opakowań z krzykliwym logo, są znaczne tańsze.

Idąc na zakupy z własnymi siatkami wielokrotnego użytku, materiałowymi woreczkami na owoce i warzywa czy makaron, nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale także nie przyczynimy się do powstania kolejnego odpadu w postaci jednorazowej reklamówki. Wielorazowe woreczki Ekolióvki, dostępne w drogerii dobreko.com.pl, są idealną alternatywą zero waste dla świadomych Klientów!

Zero waste – jak zacząć?

Otacza nas rzeczywistość nastawiona na szybkie życie, spontaniczne zakupy, a producenci prześcigają się w kreowaniu naszych kolejnych potrzeb. Jak więc zmienić swoje przyzwyczajenia i wyrwać się z tego schematu? Najlepiej zacząć od zasady: przestań kupować, a sięgaj jedynie po to, co jest faktycznie niezbędne. Już samo ograniczenie konsumpcjonizmu i dokonywanie rozsądnych zakupów jest dużym sukcesem.

Z uwagi na to, że na całym świecie marnują się dziennie tony żywności, przyjrzyjmy się naszym kuchennym zwyczajom. Ugotowaliśmy na obiad zbyt dużo ziemniaków czy ryżu, zostawmy je w lodówce i wykorzystajmy w kolejnym dniu do zapiekanki. Fusy z kawy, woda po gotowaniu warzyw czy jajek, posłużą nam jako odżywczy nawóz do kwiatów, a czerstwe bułki w klika chwil zmienimy w bułkę tartą. Inspiracji o tym, w jaki sposób wykorzystywać resztki w kuchni jest mnóstwo! Wystarczy poszukać pomysłów i zacząć je wdrażać w życie codzienne.

Podobnie, znajdziemy szereg przepisów na stworzenie domowych produktów do sprzątania, opierających się na użyciu wody, octu, sody, cytryny czy olejków eterycznych.

Kosmetyki zero waste – czy to realne?

W każdej drogerii półki uginają się od kosmetyków, które w 90% znajdują się w plastikowych opakowaniach. Pomyśl tylko, ile szamponów, żeli pod prysznic, odżywek do włosów, produktów do mycia twarzy i wielu innych, używasz w ciągu roku? Z pewnością zdziwisz się, jeśli to wszystko podliczysz i zastanowisz się jak wyglądałaby siatka, z taką ilością pustych butelek. Także w obszarze kosmetyków i pielęgnacji możemy dużo dokonać, kierując się regułami Zero Waste!

Warto zacząć od podstawowych zmian. Żel do mycia ciała czy szampon zastąpmy naturalnym mydłem w kostce. Plastikową szczoteczkę do zębów zamieńmy na drewnianą, a produkty płynne wybierajmy w szklanych opakowaniach. Jednorazowe maseczki oczyszczające do twarzy, z powodzeniem zastąpimy czarnym mydłem w kostce, a pachnący płyn do kąpieli – aromatyczną, naturalną kulą. W pielęgnacji sięgajmy po produkty, których opakowania możemy później przeznaczyć na przechowywanie. Ile ładnych słoików po kremach trafia na wysypisko, a mogłyby posłużyć jako pojemnik na biżuterię?

Zero Waste zakłada także tworzenie własnych kosmetyków, czy wykorzystanie produktów spożywczych, których cenne właściwości doceni także nasza skóra i włosy. Mając w kuchni olej z awokado, sięgajmy po niego do pielęgnacji włosów, a olej kokosowy świetnie posłuży jako naturalny balsam do ciała.

Zero Waste Polska – Stowarzyszenie

Działające od paru lat Polskie Stowarzyszenie Zero Waste prowadzi szereg akcji promujących takie podejście do życia, a głównym celem jest edukacja Polaków, w tym, jak wdrożyć ekologiczne wykorzystanie zasobów i świadomie ograniczyć wytwarzanie odpadów.

Przejście na ekologiczną stronę mocy jest możliwe, a wystarczy odrobina chęci. Decydując się na takie podejście do życia, chronimy nie tylko środowisko naturalne, ale także oszczędzamy pieniądze. Rozpocznij juz dziś przygodę z Zero Waste i wybieraj rozsądnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *