Mydło potasowe

Mydło potasowe

Czy wiesz co kryje się pod nazwą mydło potasowe?

 

Często spotykamy się z pytaniami „Jakie są właściwości mydła potasowego i dlaczego warto go używać?”

Mydło potasowe znane jest od pokoleń i posiada wiele zastosowań. Stanowi doskonały preparat pielęgnacyjny, który może być stosowany zarówno na skórę, jak i na włosy. Ponadto mydło potasowe wykorzystywane jest w ogrodnictwie oraz jako środek piorący.

Jak poznać mydło potasowe? Najprościej po składzie 😊 Na etykiecie prawdziwego mydła potasowego (zwanego również szarym) powinno znaleźć się określenie Potassium palmate, a nie Sodium palmate. Dodatkowo mydła potasowe nie zawierają sztucznych barwników ani substancji zapachowych.

Mydła tego typu charakteryzują się specyficznym wyglądem. Są to mydła maziste, a więc miękkie. Ich konsystencja przypomina nieco galaretkę, dzięki czemu wyjątkowo dobrze rozpuszczają się w wodzie. Choć zwyczajowa nazwa to „mydło szare”, barwa preparatu może być nieco inna, zależna w dużej mierze od dodatkowych składników użytych do produkcji mydła, jest najczęściej jasnożółta, żółtobrązowa lub brunatna.

 

Właściwości mydła potasowego:
  • hipoalergiczne, dzięki czemu bez obaw mogą stosować je osoby ze skłonnościami do uczuleń
  • antybakteryjne i delikatnie złuszczające dzięki czemu przynosi ulgę osobom, które mają skórę tłustą lub trądzikową. Z kolei osoby z cerą suchą powinny używać go z umiarem, ponieważ nadmierne stosowanie może doprowadzić do wysuszenia skóry. W związku z tym po umyciu szarym mydłem potasowym twarzy albo ciała warto zastosować krem lub balsam np. krem śliwkowy
  • regeneracyjne – mydło potasowe używane bywa jako środek przyspieszający gojenie wyprysków, skaleczeń i ran (w tym tych pooperacyjnych)
  • łagodzące – okazuje się pomocne w łagodzeniu obrzęków spowodowanych różnymi urazami stawów, np. stłuczeniami czy zwichnięciami. W takim przypadku warto wcierać mydło w bolące miejsca lub zastosować okład z roztworu mydła potasowego.

 

Inne popularne zastosowanie:
  • wywabianie plam z ubrań czy dywanów podobnie jak mydło kokosowe gospodarcze
  • mycie pędzli do makijażu
  • ochrona roślin, zwłaszcza tych doniczkowych. Często stosowane jest mydło potasowe na mszyce, a także przędziorki czy wełniaki – produkt szybko eliminuje szkodniki, a przy tym jest bezpieczny i ekologiczny. Poza tym pomaga też w zwalczaniu chorób roślin wywoływanych przez bakterie lub grzyby.

 

Mydła potasowe znajdziesz tutaj

 

 

 

 

Wiedza zaczerpnięta m.in. z zdrowie.tvn.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *